Biebrza

Spływ rzeką Biebrezą

Rzeka Biebrza (dawniej Bobra, Bóbr) jest prawym dopływem Narwi o długości 164 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 7062 km 2 . Spadek w górnym biegu wynosi 2%, w dolnym zaś 0,15%. Płynie na południowy zachód Kotliną Biebrzańską, mijając po prawej Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie i Wysoczyznę Kolneńską, a po lewej Wzgórze Sokólskie i Wysoczyznę Białostocką. Z prawej strony Biebrza przyjmuje wody Niedźwiedzicy, Lebiedzianki, Netty wraz z Kanałem Augustowskim, Kopytówki, Ełku, Dybły, Klimaszewnicy i Wissy. Z lewej zaś Sidry, Kamiennej, Brzozówki, Czarnej Strugi, Krzeczówki i Kosodka.

Szlak rzeki Biebrzy (poza bardzo krótkimi odcinkami) biegnie przez teren obszarowo największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spławny odcinek rzeki od  Rogożynka do Rusi wg mojego opisu i trasy zapisanej w śladzie GPS wynosi ok. 142 km, winnych natomiast źródłach znajdziecie 147 km lub 150 km. Szlak jest łatwy i nie uciążliwy, bardzo malowniczy o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych. Na pokonanie go rekreacyjnym tempem należy przeznaczyć około 8 dni. Bliski kontakt z prawdziwą przyrodą rekompensuje niedostatki infrastruktury turystycznej. Kajak umożliwia dotarcie do miejsc w większości nieosiągalnych od strony lądu. Spływ Biebrzą to propozycja dla osób szukających spokoju, ciszy i kontaktu z dziewiczą naturą.

W związku z tym, że rzeka przepływa przez Biebrzański Park Narodowy należy mieć pozwolenie od dyrektora parku na odbywanie grupowych spływów oraz konieczne jest wykupienie kart wstępu do BPN. Dokładnych informacji można uzyskać na stronie: www.biebrza.org.pl.