Spływ na Litwie – Jeziora Siesartis, Baltieji Lakajai, Juodieji Lakajai, rzeki Lakaja (Łokaja), Żeimena (Żejmiana), Neris (Wilia) – 7 dni.
Opis ogólny trasy
Trasa spływu w znacznej długości pozbawiona jest dostępu do miejsc zaopatrzenia w żywność, dlatego trzeba zabezpieczyć się z żywność przed spływem lub też odbywać dość długie spacery do miejsc zaopatrzenia. Spływ rozpoczynamy w miejscowości Malaty (Molėtai). Choć Malaty istnieją od XVI w. ich znaczniejszy rozwój rozpoczął się dopiero w czasach ZSRR (prawa miejskie otrzymały w 1950 r.) Stolica regionu położona jest pośród uroczych jezior Cesarka, Dury i Łokiesa. Jedyna znaczniejsza budowla to neobarokowy dwuwieżowy kościół św. św. Piotra i Pawła z lat 1902- 1907.
Od momentu rozpoczęcia spływu do miejsca, w którym wpływamy na Żejmianę przebywamy na terenie Łabanorskiego Parku Regionalnego. Park jest największy z litewskich parków regionalnych – liczy 55 344 ha. Są tu głównie zwarte lasy sosnowe, porastające podmokły wododział Żejmiany i Świętej (Šventoji). Najpiękniejszym elementem krajobrazu są tu rzeki i jeziora. Malownicza jest szczególnie Łokaja, stanowiąca jeden z ulubionych wodnych szlaków turystycznych na Litwie; łącznie z jeziorami spływa się nią na długości ok. 50 km. Na terenie parku wyznaczono 26 róznego typu rezerwatów. Można tu znaleźć także pamiątki z dawnych czasów – kurhany, grodziska i pogańskie miejsca kultowe (Kozi Głaz – Ožkos akmuo i Święty Kamień – Šventakmenis).
Po opuszczeniu Łokaji i zarazem Łabanorskiego Parku Regionalnego wpływamy na Żejmianę i na teren powiatu święciańskiego. To jest preludium do fantastycznej krainy jezior w północno- wschodnim narożniku kraju. Stare wsie jakby wypadły z biegu historii, zamieszkane tylko przez starych ludzi, wymierają powoli, ale jeszcze można zdążyć z poznaniem dawnej kultury i architektury, zanim wszystko zmieni się w letniskową dekorację dla mieszkańców wielkich miast. Jest tu bardzo wielu Polaków; wedle oficjalnych danych stanowią 29 % mieszkańców, ale znających język Polski jest o wiele więcej. Im dalej na południe, tym przyroda staje się bardziej malownicza – szczególnie pięknie prezentuje się dolina Żejmiany. W sumie lasy stanowią 53 % powierzchni powiatu, a wśród nich jest aż 289 jezior. Wielu polskich turystów zainteresuje fakt, że święciańskie to kraj rodzinny marszałka Piłsudskiego. Wschodnia część powiatu do 1939 r. należała do Polski, a granica biegła na wschód od linii kolejowej Warszawa-Peteresburg. Warto także zapamiętać, iż w stolicy powiatu – Święcianach – urodził się w 1895 roku późniejszy słynny lotnik Franciszek Żwirko.
Niemenczyn (Nemenčine) niewielkie miasto 5,7 tys. Mieszkańców szczyci się długą historią, sięgającą XIV w., choć prawa miejskie otrzymało dopiero w 1955 r. Warto wiedzieć, że w1387 r. Władysław Jagiełło ufundował tu jeden z pierwszych kościołów na Litwie. Grodzisko znajduje się 2 km na północ od centrum miasta, na prawym brzegu Niemenczy, koło małego przysiółka zwanego właśnie Grodziskiem. Najcenniejszym i jedynym zabytkiem jest stojący na wzniesieniu kościół św. Michała Archanioła, wybudowany w latach 1848-1855 staraniem
Aleksandra Parczewskiego z Czerwonego Dworu. W środku można zobaczyć m.in. organy, należące pierwotnie do wyposażenia katedry wileńskiej. Spływ kończymy w Niemenczyn (Nemenčine) w pobliżu mostu drogowego.
Ceny:
Spływ 7 – dniowy – 1 wariant
Liczba uczestników 7-8 osób Dzienne etapy 15-20 km
Cena 400 zł/osoba
Spływ – 7 dniowy – 2 wariant
Liczba uczestników 35-40 osób Dzienne etapy 15-20 km
Cena 370 zł/osoba
W ramach wpisowego uczestnik otrzymuje:
– kajaki z wyposażeniem (wiosła, kapoki, siedziska),
– transport osób i kajaków na miejsce rozpoczęcia spływu oraz transport powrotny do Suwałk,
– ubezpieczenie NWiKL,
– materiały informacyjne o spływie,
– strzeżony parking,
– wycieczkę po Wilnie i Trokach z przewodnikiem.
Na spływ zabieramy:
– dobry ubiór przeciwdeszczowy (sztormiak lub mocny płaszcz z folii),
– worki foliowe do zapakowania bagaży, komórek, aparatów fotograficznych itp.,
– strój i obuwie sportowe, strój kąpielowy, czapkę i ciepły sweter,
– okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny,
– koniecznie – nakrycie głowy zabezpieczające przed słońcem,
– niezbędnik (nóż, widelec, blaszany kubek, menażka lub blaszany talerz),
– przybory toaletowe,
– zeszyt, długopis,
– śpiwór, karimatę i dres do spania,
– latarkę z zapasowym kompletem baterii,
– środek przeciwko komarom i kleszczom.
Sprawy organizacyjne:
– walutę niezbędną na pobyt na terenie Litwy wymieniamy w kantorze w Sejnach podczas przejazdu na spływ (na Litwie obowiązuje EURO),
– należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport,
Dojazd:
– uczestnicy spływu są zabierani z Suwałk i po spływie odwożeni do Suwałk,
– istnieje możliwość pozostawienia samochodu osobowego na parkingu strzeżonym w Krzywym – koszt 10 zł za dobę.